Året som gått i korthet
Avkastningen på föreningens placeringstillgångar var positiv och uppgick till 9,8 procent 2024. Året, likt de senaste åren, har fortsatt att präglas av konflikter och osäkerhet. Samtidigt har recessionshotet avtagit och centralbankerna har sänkt räntorna, vilket har varit positivt för utvecklingen på de finansiella marknaderna.
Alla föreningens portföljområden, ränte- aktie- och fastighetsinvesteringar steg i värde. Aktieportföljen bidrog särskilt starkt till årets avkastning. Den globala aktiemarknaden utvecklades dessutom betydligt starkare än den svenska samtidigt som även dollarförstärkningen bidrog positivt till årets avkastning.
Tabellen visar hur den totala avkastingen fördelar sig i olika tillgångar. 1) Vid beräkning av avkastningen har daglig viktning använts för att beakta kapitalbasens förändring under året.
Den långsiktiga värdeutvecklingen på föreningens tillgångar har varit god och föreningen uppvisar en stark balansräkning med en solvens på 265 procent. Den genomsnittliga femårsavkastningen på föreningens tillgångar är 6,9 procent. Inriktningen är att över tid fortsätta utveckla och anpassa verksamheten till en föränderlig omvärld och kunna erbjuda en långsiktig, ansvarsfull och hållbar förvaltning av medlemmarnas inbetalde premier och samlade pensionskapital.